Dobrodružná expedícia.

22.– 23. júna 2018 štyri tímy študentov zapojených v programe Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s International Award – DofE) zavŕšili svoje šesť a viacmesačné úsilie o naplnenie podmienok na získanie tejto ceny. Úspešne absolvovali Dobrodružnú expedíciu. Jej cieľom je podporiť zmysel pre dobrodružstvo a objavovanie, získanie nových zručností, sebavedomia a zodpovednosti za vlastné konanie, ale aj prekonanie samého seba. Dva naše tímy boli na expedícii v oblasti Kremnických vrchov a dva tímy v Považskom Inovci. Tímy sa po náročnej, aspoň 6 hodinovej túre, museli postarať a svoj nocľah a večeru. Takže postavili stany, niečo teplé uvarili na ohni a pokúsili sa vyspať na rovnako náročný druhý deň. Počasie im veľmi neprialo, noc bola studená a v lese sa pohybovalo veľa zvierat, ale všetci vydržali a v dobrej nálade prišli do cieľa svojej cesty.
My, ich vedúci, sme na nich veľmi hrdí, sú to prví absolventi Bronzovej úrovne Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu na našej škole.

Text tím 2:

A zvládli sme to zase!

Vymenili sme prostredie zvyčajného piatku za hrad Tematín.

Aj keď sme o tom zo začiatku pochybovali, cvičná expedícia bola pre nás veľmi prospešná. Poučili sme sa: Koľko si máme zobrať vody, jedla či náhradného oblečenia? Takto lepšie pripravené sme sa vybrali na púť, ktorá sa začala v Piešťanoch. Náš tím sa v porovnaní s cvičnou expedíciou rozrástol o tri nové prírastky.

Kondičkou boli na tom rovnako ako my, takže nebol problém pri zaostávaní.

Keď sme sa vyšplhali nekonečným kopcom na hrad, čakalo nás nemilé prekvapenie. Deň predtým pršalo a všetko drevo bolo vlhké. Zakaždým keď sa nám podarilo zapáliť oheň, veľmi rýchlo vyhasol.

My sme však boli pripravené a v zálohe sme mali plynový horák, takže starosti o teplé jedlo sme mať nemuseli. Pri večeri nám robili spoločnosť aj domáci, ktorí prišli na večernú turistiku aj s deťmi.

V porovnaní s cvičnou expedíciou sme na druhý deň boli v oveľa menších bolestiach, a tak aj oveľa schopnejšie.

A čo nám to prinieslo? Okrem pohybu na čerstvom vzduchu, v prírode sme ešte upevnili  tímového ducha. Pri jedení sme sa riadili heslom ,, čo je moje, je aj tvoje“ , začo by som sa ostatným dievčatám chcela veľmi pekne poďakovať.

Trasa 1: Piešťany – Lúka – hrad Tematín – Hrádocká dolina – Pod Smutným vŕškom – Podhradie (35 km)

1. tím – Timotea Bátovská, Ema Kraushuberová, Simona Hricová, Katka Dojčánová a Palo Pánisz

2. tím – Lucka Gálová, Slávka Pánska, Mirka Maťašovská, Aďa Valková, Lenka Kováčová, Viki Suszková a Evka Kupčová

Trasa 2: Banská Bystrica_Hámor – Riečanské sedlo – Kordíky – Kordícke sedlo – Pod Tablou – Flochová – Čremošné – Turčianske Teplice (37 km)

3. tím – Lucia Baránková, Milka Némová, Roland Fleschacker, Rasťo Straňák

4. tím – Martina Halmová, Anabela Kepáková, Lenka Minarovičová, Miška Rybanská, Adam Gajdošík a Max Pospíšil