V minulom školskom roku sa mnoho učiteľov pri kontrole dochádzky stretlo s tvrdením: ‚‚Sú na Erasme!‘‘. Veľa žiakov najmä z vyšších ročníkov sa rozhodlo na pár dní opustiť školské lavice a spoznať krajiny Európy, a to dokonca zadarmo.

Vďaka mládežníckym projektom Erasmus+ je možné precestovať kus sveta, spoznať nových kamarátov tých najrôznejších národností a naučiť sa niečo nové vďaka neforemnému vzdelávaniu. Ako na to,ak sa chcem zúčastniť? Všetko potrebné nám prezradili žiačky VIII.OKA Katarína Hrehová a NinaKadáková!
Mládežnícke projekty ponúkajúmožnosť mladým ľudom precestovať európsky svetadiel skoro úplne zadarmo a pritom spolupracovať na projektoch, ktoré ich vzdelávajú a formujú ako osobnosti pripravené vytvoriť sľubnú a svetlejšiu budúcnosť. Realizujú sa v krajinách Európskej únie, v ktorých sa vždystretnú účastníci z viacerých zemí.
Každá takáto výmena má svoju tému, od ktorej sa odvíja program a jejcelkový cieľ. Témy majú mladú generáciu nadchnúť, a preto satočia okolo životného prostredia, udržateľnosti, kreativity, zdravej komunikácie, ale aj športu. Priebeh celého projektu je naozaj zábavný a zaujímavý, takže nudy sa netreba báť. Každý deň môžete zažiť aktivity ako simulácia súdnej siene, skupinová masáž, vytváranie plagátov alebo národnostný večer, počas ktorého každá krajina predstaví hlavné piliere svojej kultúry a kuchyne. Za na prvý pohľad možno zábavným programom sa však ukrýva istá forma neformálneho vzdelávania, ktoré účastníci iste ocenia vo svojom budúcom živote.
V samotnom dni však nie je nasúkaný iba program, nájde sa v ňom aj priestor na oddych a vlastné voľnočasové aktivity. Tento druh mládežníckych prostriedkov si však netreba pliesťs Erasmom, ktorý ponúka a vybavuje naša škola. Možno ste zachytili, že sa naši študenti ocitli vo Fínsku a iných krajinách, no to je Erasmus poskytovaný školou, ktorý má paradoxne úplne iné podmienky.
Mimo dokážete vycestovať aj prostredníctvom organizácií ako Youth For Equality, Youthfully Yours SK alebo ADEL Slovakia. Podmienky prijatia sa môžu jemne líšiť, no v praxi vždy stačí vyplniť prihlášku, poslať životopis a motivačný list, no a potom už môžete slobodne vycestovať!

     

Všetky osobné skúsenosti, tipy a triky nám porozprávali dve skúsené účastníčky, ktoré mali možnosť zúčastniť sa výmeny v Portugalsku a Španielsku:

Ako by ste opísali troma slovami zahraničné projekty, ktorých ste sa zúčastnili?
Nina: „Nezabudnuteľné, úžasné a obohacujúce.“

Bolo ťažké prejsť výberovým konaním a dostať sa na nejakú výmenu?
Katka: „Nie je to vôbec ťažké, pri projektoch zohľadňujú všetky prihlášky bez ohľadu na sociálne podmienky alebo špeciálne potreby, dokonca sa snažia poskytnúť takúto možnosť vycestovať najmä sociálne slabším. Môže sa prihlásiť naozaj každý a šanca je dosť vysoká. Neberie sa ohľad ani na študijné úspechy alebo priemer známok.“

Aká bola téma Vášho projektu?
Nina: „Portugalský projekt mal názov HEALTHY ME, HEALTHY YOU(TH)! a venoval sa téme zdravia, zatiaľ čo v Španielsku sme sa zameriavali na udržateľnosť
v projekte SUSTAIN-ABILITY. Témy sa môžu zdať obyčajné, no dozvedeli sme sa veľa nových vecí, ktoré sme predtým netušili, super bola v tomto aj beseda s portugalským olympionikom.“

Najlepší zážitok z Erasmu, ktorý máte?
Katka: „To bola určite genderswap párty v Portugalsku, kedy sa v jeden večer dievčatá stali chlapcami a chlapci naopak dievčatami.“

Získali ste nejakých priateľov, s ktorými ste v kontakte stále aj po skončení Erasmu?
Nina: „Jasné, vďaka Erasmu máme teraz kamarátov po celej Európe, s ktorými sa plánujeme znovu stretnúť, viacerí si dokonca ako partie organizujú aj vlastné výlety, takže tie priateľstvá, ktoré tam nadviažeme za tých pár dní stoja za to.“

A nakoniec, cenné rady, ktoré by ste dali každému, kto sa chystá na mládežníčku výmenu?
Katka: „Nedajte sa pomýliť tým, že idete do teplých krajín! Počasie vie niekedy poriadne prekvapiť, ako aj nás v júni v Portugalsku, preto odporúčam určite si zbaliť teplé veci, to nikdy neoľutujete. Ďalšou radou je nebáť sa pokiaľ si nie ste istí svojimi jazykovými schopnosťami. Všetci sú tam tolerantní mladí ľudia a hlavným cieľom je sa v tom jazyku bez zábran posunúť.“

[text: Ema Kmeťová; foto: súkromné archívy; ilustrácia: Ivana Benčeková]