,,Ten, kto číta, žije každou ďalšou knihou životnavyše.
Kto nečíta, má len ten svoj.
-Oscar Wilde

Knihy zohrali vo vývoji nášho ľudstva veľkú úlohu. Dali nám vzdelanie, učili nás láske, súcitu, odvahe atieto informácie archivovali. Boli nástrojom moci a patrili len bohatým. Dnes sú už knihy dostupné všetkým, no stali sa nepotrebnými a v týchto časoch akýmsi trestom pre väčšinu študentov. Z niečoho tak vzácného sa stalo niečo bezvýznamné a pomaličky sa vytrácajú zo životov väčšiny ľudí. Knihy sú však cenné a ich moc spočíva v informáciách ktorými prekypujú. Či už je to beletria, či náučná literatúra, môžu dať nášmu životu zmysel alebo nás preniesť do úplne inej reality. A preto vám prinášame malú ochutnávku kníh, napísaných nesmierne talentovanými autormi, ktoré sa objavili v slovenských kníhkupectvách v roku 2022.

Chyžná – Nita Prose
[Triler]
Príbeh sa odohráva v luxusnom hoteli menom Regency Grand Hotel, kde hlavná postava pracuje ako chyžná. Jej láska k čistote a poriadku, obe následkom autizmu, jej umožňujú v zamestnaní excelovať. Hlavný dej začína keď Molly, naša hlavná postava, nájde pána Blacka, prominentného rezidenta hotela, mŕtveho v jeho posteli. Pri vyšetrovaní polície sa Molly stane hlavnou podozrivou v jeho prípade a tak sa rozhodne sama vyšetrovať túto vraždu a očistiť svoje meno. Ak máte radi pútavé záhady alebo knihy s netypickými hlavnými hrdinami, myslím, že túto si určite zamilujete.

Víťazi – Fredrik Backman
[Spoločenská literatúra]
Kniha Fredrika Backmana je záverečným dielom v trilógií Medveďovce. Dej sa, ako v prvých dvoch knihách, odohráva v malom mestečku menom Medveďovce, známym svojim zapálením pre hokej. Nemusíte byť však zarytí hokejoví priaznivci aby vás kniha zaujala. Hokej totiž v knihe symbolizuje tímového ducha a tvrdú prácu, zároveň však detailne skúma psychiku človeka. Backmanov talent spočíva v odkrývaní fasád jedincov, vrstvu po vrstve, pričom sa nezložitou priamou rečou prihovára čitateľovi a tým poukazuje na slabé i silné stránky človeka. Jeho knihy skúmajú ľudskosť a po filozofickej stránke aj zmysel života jednotlivca v spoločnosti.

Piranesi – Susanna Clarke
[Fantasy]
Piranesi je mysteriózny román od Susanny Clarke, autorky pána Norella a Jonathana Strangea. Hlavnou postavou je muž menom Piranesi, ktorý žije vo svete hál a vestibulov. Kniha je rozprávaná prostredníctvom jeho denníkov, čo nám umožňuje vidieť svet jeho očami. Poukazuje na veľa tém ako napríklad samota, nevinnosť, poznanie atď. Jednou z možno najzaujmavejších bolo jej jedinečné skúmanie náboženstva. Piranesi žije izolovaný život a so svoju osamelosťou sa vyrovnáva tak, že si dom hál zosobňuje. Dom sa stáva akousi bytosťou, ktorá ho zabezpečuje, dáva naňho pozor a robí mu spoločnosť. Útechu nachádza skôr pripisovaním negatívnych skutočností vôli domu, než obyčajnému nešťastiu. Vyvoláva tým otázku: Túžia ľudia prirodzene po koncepte vyššej bytosti v momentoch neistoty?

Som rada, že moja mama zomrela – Jennette McCurdy
[Životopis]
Som rada, že moja mama zomrela sú trýznivé a niekedy až temne vtipné spomienky bývalej iCarly hviezdy, Jennette McCurdy, kde otvorene hovorí o svojom vzťahu s mamou. To, ako ju mama prinútila stať sa detskou herečkou a ako tým skutočne ona sama opovrhovala, ako ju viedla k nezdravému životnému štýlu prostredníctvom extrémnych diét, čo potom viedlo k rokom boja s poruchou príjmu potravy a mnoho ďalších šokujúcich kúskov očividného psychického a fyzického týrania spáchaného na naivnom mladom dievčati, ktoré len chcelo učiniť svoju matku šťastnou. Napriek ťažkým témam Jennette vnáša do svojho písania čierny humor, ktorý však neuberá z vážnosti týchto tém, no robí ich ľahšími a viac prístupnými.

Zakliaty kláštor – Juraj Červenák
[Slovenská tvorba]
Zakliaty kláštor je prvou knihou v novej sérií, Šarkanove poklady, od nesmierne talentovaného slovenského autora Juraja Červenáka, známeho svojimi historickými fantasy príbehmi so slovanskými motívmi. Zakliaty kláštor je dobrodružná detektívka s prvkami westernu a gotického hororu obohatená fascinujúcimi ilustráciami úspešného výtvarníka Michala Ivana. Ako sám Červenák podotkol, kniha je akýsi mix medzi indianajonesovskou honbou za strateným pokladom a mysterióznou detektívkou s motívmi rozprávok Pavla Dobšinského. Hlavnou postavou príbehu je Adam Šarkan, ktorý sa na prosbu sestry Júlie vydáva na výpravu za pátraním po jej manželovi, Henrichovi Belohorskom. V tomto dobrodružstve Adama sprevádzajú Pavol Dobšinský a Zuzana Kraľovičová.

 

[text: Ema Ložiová; foto: internet]