Na začiatok v krátkosti vysvetlím, čo Gap Year znamená. Gap Year je termín označujúci prestávku medzi štúdiom. Medzi strednou a vysokou školou. Študenti počas tohto času môžu cestovať, rozvíjať svoje zručnosti a talenty, alebo pracovať. Väčšinou táto prestávka trvá rok. Niektoré školy študentov v tomto nápade podporujú, a preto vznikli organizácie, ktoré usporadúvajú zájazdy do zahraničia pre študentov počas tejto prestávky.

História tohto termínu siaha až do šesťdesiatych rokov, kedy sa mladí chceli oslobodiť od rutiny a od krutosti vojny z generácie ich rodičov. Sprvu bola myšlienka iná – krajiny chceli, aby ľudia spoznávali nové kultúry a akceptovali sa medzi sebou. Ich cieľom bolo zabráneniu ďalšej vojne. S popularitou tohto nápadu sa rozrástli firmy a organizácie ponúkajúce túto príležitosť. Dnes ich už existuje nespočetné množstvo.

Študenti môžu tento čas využiť na cestovanie a spoznávanie rôznych kultúr. V zahraničných krajinách majú väčšiu šancu sa naučiť jazyk a zistiť rozdiely v kultúrach na vlastnej koži. Je lepšie, keď si človek zažije niektoré situácie z vlastného pohľadu, ako keď by o nich iba počúval od ostatných ľudí. Človek sa takýmto spôsobom naučí aj zodpovednosti. Byť sám v cudzine a nespoliehať sa na rodičov je obrovská príležitosť dospieť aj mentálne. Na tejto ceste je aj možnosť spoznať sám seba. Naučiť sa so sebou vychádzať a môcť duchovne narásť. Nikdy neviete, aké situácie sa vám môžu pripliesť do cesty počas tohto výletu.

Niektoré školy podporujú študentov v ich rozhodnutí vziať si Gap Year, no iné nie sú zástancom tohto nápadu. Myslia si, že študenti sa počas tohto roku nikam neposunú a nakoniec upustia od pokračovania v štúdiu. Pravdou je, že nie každý študent túto príležitosť vezme vážne a bude sa rozvíjať, ale je to o tom, ako sa študent sám rozhodne. Niektorí možno ani nebudú pokračovať v štúdiu. To ale učitelia a ani rodičia nemôžu zmeniť.

Aj keď má Gap Year dobrú reputáciu, každý človek naň má svoj názor. Niektorí rodičia svoje deti nepodporujú v tomto rozhodnutí z toho dôvodu, že sa boja, že sa ich deti už nevrátia do školy. Pravdou je, že aj toto je možnosť, ale rodičia by kvôli tomu nemali svojim deťom zakazovať túto príležitosť. Nikto by vám nemal diktovať, ako žiť. Ja som zástancom názoru, že keď vaše srdce piští po tejto príležitosti, prečo by ste si ju mali odopierať?

Veľa ľudí sa pýta, či sa Gap Year oplatí a aké má plusy. Môžete ho využiť, ak sa neviete rozhodnúť, čo v živote chcete robiť a tlačí vás čas. Je malá šanca, že toto rozhodnutie budete v budúcnosti ľutovať. Počas tohto času môžete získať nepočetne veľa skúseností z rôznych sfér života. A neskôr budete rozprávať svojim deťom a vnúčatám, aké obohacujúce bolo vziať si Gap Year vo vašej mladosti.

Gap Year nie je o flákaní sa doma či mrhaní času. Je o vytváraní si spomienok a nadobúdaní skúseností. Spoznávaní nových ľudí a rozširovaní si obzorov. Samozrejme, je na vás ako využijete ten čas a ako pristupujete k životu. Ja to vidím, ako jedinečnú možnosť sa posunúť v živote ďalej. Každý človek má v živote rôzne obzory a vlastné ciele a plány. Niektorí si Gap Year vezmú a niektorí okamžite začnú pracovať či študovať. Takže, je to na vás a vašom presvedčení, či si Gap Year doprajete.

[Ema Benčíková; foto: net]