Tak ako každý iný, aj tento rok sa záujmy a sny našich Goliankárov stávajú skutočnosťou. Čo robiť, aby sa tie vaše splnili tiež? Často stačí len obyčajný záujem a pevné nervy s dávkou šťastia a odvahy.

Nina Kadáková zo VII.SPA sa na celoslovenskom kole súťaže Literárna Senica umiestnila na 1. mieste. Písanie ju vždy lákalo, preto to pri prvej príležitosti využila. Najskôr sa zapájala do súťaží len cez školu, ale dnes ich už vyhľadáva sama. Vo svojich dielach rozoberá témy, o ktorých si myslí, že by sa nemali prehliadať a zaslúžia si väčšiu pozornosť. Priznáva, že až takýto úspech nečakala. Vždy ju poteší spätná väzba. Je to jeden z dôvodov, prečo sa do súťaží zapája – porotu totižto tvoria väčšinou profesionáli, ktorých rady ju posúvajú ďalej. Váži si každý záujem a ďakuje všetkým, ktorí ju podporujú. Vo voľnom čase najradšej číta, hoci popri škole je niekedy ťažké nájsť si na to čas. Vo svojich dielach sa snaží čitateľovi hlavne niečo odovzdať. Či už sú to emócie alebo myšlienky. Má radosť, ak si čitateľ z jej diel niečo odnesie. „Veď v tom je predsa krása literatúry!“

Šimon Peter z II.B sa umiestnil na 2. mieste v krajskom kole súťaže Zenit v elektronike. Elektronika je veľmi úzko spojená s robotikou, ktorej sa venuje už nejaký ten čas, a aj preto sa do súťaže Zenit chcel zapojiť už dlhšie – napriek tomu, že dobre vedel o silnej konkurencii z elektrotechnických škôl. Svoj úspech pochopiteľne vôbec nečakal. Veľmi sa z neho teší, najmä kvôli postupu do celoštátneho kola. Vo svojom voľnom čase sa venuje hlavne robotike a vecí okolo nej, ale taktiež veľmi rád hrá poker s kamarátmi. „Neriadim sa podľa nejakého motta, ale považujem za veľmi dôležité robiť veci, ktoré nás bavia – a robiť ich naplno.“

 

Katarína Kostolná z III.AJ sa na Olympiáde z francúzskeho jazyka umiestnila v krajskom kole na 2. mieste. Miluje francúzsky jazyk, učí sa ho ako svoje hobby, pretože vždy chcela navštíviť či už Paríž, Lyon alebo Bordeaux a myslí si, že by bolo úžasné dohovoriť sa s domácimi v ich reči. Nečakala, že sa umiestni tak vysoko a za svoju prípravu ďakuje pani profesorke Ivete Palkovej. Vo svojom voľnom čase rada počúva hudbu (v poslednej dobe hlavne francúzsku), číta knihy a chodí sa korčuľovať s kamarátkami. „A dream is just a dream, until you decide to make it real“ – čo v preklade znamená: Sen je len sen, kým sa nerozhodneš uskutočniť ho. „Každý z nás o niečom sníva. Vždy si poviem, že nič nie je nemožné. Človeku sa len musí chcieť. Keď si niečo vysnívam, snažím sa robiť všetky tie drobnosti, ktoré ma k vytúženému cieľu nakoniec aj dostanú.“

 

Jakub Remeň, II.AJ, sa stal v prekladateľskej súťaži Juvenes Translatores celkovým víťazom za Slovenskú republiku. V septembri tohto školského roka sa prihlásil do prekladateľského krúžku. „Pamätám si, keď sme dostali na preklad prvý text – bol som z neho zúfalý. Každým ďalším prekladom sa to však zlepšovalo a zlepšovalo, až sme dostali ponuku zapojiť sa do Juvenes Translatores. Prečo nie? – povedal som si, veď ak aj nič nezískam, tak nestratím určite. A vidím, že sa to oplatilo!“ Tvrdí, že na prekladateľskú súťaž sa pripraviť nedá – aspoň  na túto nie. Text je vždy plný chytákov a frazeologizmov, takže dosť záleží aj na šťastí, či súťažiacemu sadne text. Nikdy nebol vyslovene lingvistický typ človeka – knihy číta len zbežne, radšej má seriály a filmy. Svoj voľný čas trávi rád s priateľmi, poprípade v prírode, kde sa prechádzky a túry dajú úžasne prepojiť s fotografiou. „Každý, kto ma pozná vie, že toto motto aplikujem vždy a v každej situácii, takže ho použijem aj v tejto – nemáš motto, nemáš problém.“

 

Michael Kalaba z IV. AJ sa v krajskom kole súťaže Štúrov Zvolen umiestnil na
1. mieste. S výnimkou dvojročnej prestávky sa jej zúčastňuje každý rok. Dúfal v nejaké umiestnenie, ale že by to očakával sa povedať nedá. Príprava – napísal úvahu, ktorú potom prezentoval. Mal ju ale poriadne načítanú, aby sa nemusel často pozerať do papiera. Deň pred súťažou si čítal náhodné citáty, ktoré by mu mohli pomôcť pri tvorbe prejavu v druhej časti súťaže. Väčšina jeho voľného času je vyplnená volejbalom, o zvyšok sa mu starajú knihy a počítačové hry. „Motto? 42*.“

 

*číslo zo sci-fi románu Stopárov sprievodca galaxiou – v románe je číslo uvedené ako odpoveď na základnú otázku života, vesmíru a vôbec.

 

 

[Jasmína Miťková; foto: súkromné archívy]