Pod týmto pojmom si väčšina ľudí predstaví vyšportovaného týpka na steroidoch, ktorý trávi
všetok svoj voľný čas v posilke. Je to ilúzia pretože zdravý životný štýl znamená jesť pravidelne, chodiť spať ešte pred polnocou a obklopovať sa pozitívnou energiou. Fráza „mať zdravý životný štýl“ znamená robiť v živote veci naviac. Veď komu sa chce ráno vstávať o šiestej, aby si stihol ísť zabehať pred prácou alebo školou? Alebo komu sa chce denne vymýšľať, alebo hľadať nové recepty, keď si môže niečo kúpiť v McDonalde? No a komu sa už len chce sa denne presviedčať, že život je krásny, aj keď občas bolí?

Všetci snáď poznáme to meme: „Cvič každý deň, stravuj sa zdravo… ale aj tak raz zomrieš.“ Zdravý životný štýl, však, nie je o jeho cieli ale o ceste. Ono nie je zase tak ťažké si uvariť niečo zdravé, je to len o vôli. Či sa nám chce alebo sa radšej uspokojíme s tým, ako to je teraz. A popravde, ľudia rýchlo stratia motiváciu na tejto ceste. Mne sa to tiež stalo – nevidela som výsledky hneď, a tak som sa vzdala, lebo mi to prišlo nezmyselné robiť niečo bez výsledku. Ale ani ten týpek z fitka nezískal svaly za jednu noc.

Všetko to je o zvyku, z ktorého sa neskôr stane rutina a človek si ani nevšimne, že niečo robí. Z činnosti, ktorá bola premáhanie sa a bola to vec navyše v našom živote, sa stane súčasť nášho života. To trvá, a preto je treba veľa premáhania sa. Ale, ako každý z nás dobre pozná, pohodlie je luxus. Patrí do našej komfortnej zóny, do našej bubliny, a kto by už len chcel opúšťať svoj bezpečný prístav?

Tak úprimne, kto chodí spať o desiatej? Hm? Našlo by sa niekoľko poctivých ľudí, ale deň je príliš krátky a treba využiť každú minútu z neho. A určite všetci poznáme ten náhly a nečakaný nával energie práve vtedy, keď sa pohodlne uložíme do postele. Alebo ten lákavý pocit pozrieť si ešte jednu časť! Alebo keď sa konverzácia s kamarátom natiahne až do skorého rána. V skratke, nočné hodiny sa dajú využiť aj efektívnejšie ako spánkom.

My, mladí ľudia, málokedy myslíme aj na následky. Ako hovorievajú starí rodičia: „Veď uvidíš ako ťa budú bolieť kríže, keď budeš staršia!“ A majú pravdu; dnes som za hviezdu, no o niekoľko rokov si budem mastiť Voltarenom boľavý chrbát. Niekedy sa cítim ako dieťa, keď mi mamka pripomína, aby som pravidelne a dostatočne pila, ale keď sa nad tým zamyslím, môj pitný režim je nedostačujúci.

Naše zdravie je ovplyvnené naším životným štýlom z 80 percent. Čiže to, ako sa stravujeme, ako myslíme a koľko pohybu sa dostáva nášmu telu sa odrazí na našom zdravotnom stave.

Malými krokmi sa človek môže dopracovať k svojmu cieľu – zdravý život.

Aj prechádzky na čerstvom vzduchu pomáhajú k skvalitneniu života. Iste, nedá sa to stíhať každý deň, ale dvakrát do týždňa na dve hodiny sa dokážeme nachvíľu odtrhnúť od povinností.

Myšlienky majú veľkú moc a dokážu ovplyvňovať naše zdravie bez toho, aby sme si to vôbec všimli. Preto je dôležité, aké myšlienky si v hlavách tvoríme. Myslieť pozitívne je ťažšie ako sa to povie, ale všetko sa dá zvládnuť malými krokmi, ako som už spomínala. Všímať si maličkosti, ktoré robia náš každodenný život krajší, je najlepší začiatok. A najdôležitejšie je mať dobré vzťahy so svojím okolím, ale hlavne, sám so sebou!

Kto sa rozhodne vydať sa na cestu zdravého života, musí prekonať samého seba a dokáže niečo, až keď vystúpi zo svojej komfortnej zóny.

[Ema Benčíková; foto: net]