Nie je jediný človek na svete, ktorý by nikdy v živote nepocítil aspoň štipku stresu. Pocit, kedy vám srdce búši rýchlejšie ako normálne a vaše telo je napnuté ako na špagáte. Stres je prirodzenou súčasťou ľudského bytia a mnohokrát dokáže byť prospešnejší, ako sa na prvý pohľad zdá.


Každý z vás pozná ten pocit, keď sa vám do niečoho naozaj nechce a čokoľvek naokolo vás vyzerá lákavejšie, ako venovať sa povinnostiam, ktoré máte. V tom si ale uvedomíte následky nevykonania týchto činnosti a začne vám v tele vzrastať napätie, ktoré vás záhadne donúti nechať prokrastináciu na inokedy (ako to aj ona sama rada robí).V tomto je stres, napríklad aj pre nás študentov, veľmi prospešný. Problém vzniká vtedy, keď už stres nie je len jemné zrýchlenie tempa srdca, ale keď srdce začne utekať, ako o závod. Keď napätie a nervozitu doplnia pocity mdloby, nevoľnosti a bolesti. Vtedy začína stres nepriaznivo zasahovať do nášho bežného života a strácajú sa všetky jeho prospešné vlastnosti. Z prvotnej prirodzenej motivácie sa stáva dôvod našej nespavosti, únavy, zlej nálady a zhoršeného zdravotného stavu. A to, že človek je náladový, rozruší ho aj malá nepríjemnosť a myseľ nepociťuje ani chvíľku ticha v konečnom dôsledku spôsobuje, že vec, kvôli ktorej sme v strese sa stáva pre nás ešte väčšmi komplikovanou. Ak človek zažíva nadmerný stres mal by sa vrátiť o krok späť, zastaviť sa a pokúsiť sa vyriešiť tento problém ešte skôr ako mu začne negatívne vplývať na jeho telo po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Zobrať stresu jeho moc nad vami a vrátiť ju naspäť vám je možné a to hneď niekoľkými metódami.

 

Na začiatok je potrebné si priznať, že vás nadmerný stres postihuje a identifikovať ho. Pokúsiť sa spísať svoje pocity na papier je jeden z dobrých spôsobov ako sa vyrozprávať samému sebe. Čo vás trápi, z čoho stres pociťujete a ako vám dennodenne ovplyvňuje váš život. Čím viac napíšete, tým lepšie. Ale ak písanie nie je práve pre vás, porozprávať sa s niekým blízkym je tiež vynikajúca cesta ako získať na celú situáciu nový pohľad. Pri prílišnom strese ľudia strácajú kontrolu nad svojou vlastnou mysľou a preto rozobratie si problému na drobné je veľmi dôležité. Dokáže vám to ukázať pravú podstatu vášho trápenia a pomôcť vám cítiť sa aspoň o kúsok viac pod kontrolou.

 

Nakoľko otravne to znie, zmena životného štýlu môže pomôcť lepšie zvládať väčšie návaly stresu. Fyzická aktivita má mnoho benefitov pre naše telo a myseľ. Po jej vykonávaní sa človek cíti lepšie kvôli vyplavovaniu sa hormónov ako sú napríklad endorfíny či endokanabinoidy, čoho výsledkom je zlepšenie vašej nálady a úľavy od stresu. Ďalšou výhodou môže byť dobrý spánok, ktorého kvalita je  kvôli aktívnej a zdravej životospráve lepšia. Lepší spánok znamená viac energie na zvládanie stresu. Životný štýl netreba náhle drasticky zmeniť. Stačí začať zľahka, napríklad vymenením auta za bicykel alebo sladkostí za chutné ovocie.

 

V hlučných myšlienkach úľavu od stresu nenájdete. Keď váš mozog nepozná tichý režim, skúste dať šancu technikám, ktoré sú tu už niekoľko tisíc rokov. Jednou z nich je práve meditácia, ktorá dokáže znížiť stres, úzkosť, ale aj chronickú bolesť. Stačí vám nájsť si tiché miesto, uvoľniť sa a sústrediť svoju pozornosť na svoj dych a telo. Všímajte si, kedy sa vám myseľ začína zapĺňať myšlienkami a nechajte nesúdiac o čom sú odísť ich preč z vašej mysle. Táto praktika môže znieť spočiatku komplikovane, ale ak jej dáte šancu, zistíte, že každým rázom sa v nej zlepšujete. Nie je to až tak nevykonateľné ako sa spočiatku môže zdať. Vykonávanie meditácie čo i len 5 minút denne vám môže priniesť do života mnoho mentálnej pohody a o čosi tichšiu a upratanú myseľ.

 

Čas neplynie tak pomaly, ako na hodinách vášho neobľúbeného predmetu. Život ide rýchlo a na nikoho nečaká. Môžete byť preto chvíľami presvedčení, že nemáte čas na nič okrem povinností, ktoré vám záro-veň spôsobujú aj stres. Vtedy máte pocit, že ste v strese bez prestávky. Preto je veľmi dôležité nájsť si aspoň malý kúsok voľného času, ktorý venujete aktivitám, ktoré máte nadovšetko radi. Či už je to čítanie si kníh, hranie videohier, štrikovanie alebo čo i len trávenie času so svojimi kamarátmi. Čokoľvek čo vašu myseľ na chvíľu vytrhne z mora povinností a zodpovednosti. Stres, ktorý zažívame niekedy dosahuje nepredstaviteľných medzí práve preto, že jednoducho zabúdame vypnúť. Venovanie sa svojim záľubám je kľúčové pre naše mentálne zdravie. Prestať náš mozog zaplňovať len vecami, ktoré musíme robiť, ale dať priestor aj veciam, ktoré chceme robiť. Vy a vaše mentálne zdravie by mali byť na prvom mieste vo vašom rebríčku dôležitosti. Neberte si preto na svedomie viac ako dokážete zniesť. Regulovanie počtov záujmov a aktivít, ktoré cez deň vykonávate, môže pomôcť vyvarovať sa pocitu prepracovanosti. Postaviť sa svojim pocitom a emóciám je prospešné, ale niekedy je takisto vyžadované uvedomiť si koľko stresu vám určitá situácia do ktorej vstupujete prináša. Určenie si priorít je teda potrebnejšie ako sa prvotne zdá a dokáže vám odhaliť, čo za ten stres stojí a na čom naozaj záleží.

 

V neposlednom rade je potrebné spomenúť to najpodstatnejšie zo všetkého. Vieme, že na každého z nás je chvíľami všetkého tak trochu moc. Keď neviete ako so stresom už ďalej narábať a máte pocit, že vám celá situácia prerastá cez hlavu, nebojte sa vyhľadať profesionálnu pomoc. Tá vám bude vedieť poradiť, podrží vás a ukáže vám cestu o ktorej ste predtým možno ani nevedeli.  Vyhľadať odbornú pomoc nie je hanba, ale naopak odvážne rozhodnutie. Nebojte sa preto spýtať sa o pomoc, pretože práve to vám pomôže posúvať sa vpred a žiť plnohodnotný život plný zdravých emócií.

 

Pociťovať stres je normálne, pociťovať emócie je normálne, ale vieme ako náročné môže byť všetkému, čo sa nám deje v hlave pochopiť. Z toho dôvodu buďte na seba hrdí za každý malý krok, ktorý bude viesť k zlepšeniu kvality vášho života. Nezabúdajte, že niekedy je jednoducho potrebné zastaviť sa, obhliadnuť sa naokolo a zhlboka sa nadýchnuť. Zmena začína od vás a preto čím viac lásky sebe dáte tým viac krokov vpred budete vedieť kráčať.

 

 

[Zuzana Cibulčíková; foto: net]