Slovenská debatná asociácia posledných jedenásť rokov zastrešuje československé študijné akadémie pre stredoškolákov, čo majú záujem vzdelávať  sa a spoznávať nové aj mimo školského roka bez ohľadu na ich finančnú situáciu, alebo predošlé úspechy (každý študent má právo požiadať o štipendium). Na každom turnuse vyučujú kurzy absolventi z rôznych prestížnych univerzít, ako je napríklad Oxford, Cambridge, UCL alebo MIT. Toto leto sa konali dva turnusy v rekreačnom stredisku Podskalie na Slovensku, dva v stredisku sv. Ján pod Skalou v ČR a jeden v Križanove v ČR.

O Discoveri som sa dozvedela cez školský edupage kedy bola zaslaná pozvánka na online zoom stretnutie. Oslovili ma kurzy a workshopy, ale aj priateľský prístup organizátorov a samotných „discoverákov“. Po prejavení záujmu som odpovedala na tri motivačné otázky, vybrala si kurzy na svojom turnuse a nezostávalo mi nič iné, než čakať na svoj týždeň v auguste. Zúčastnila som sa turnusu C čo sa konal od 15.8. do 22.8.2021 v rekreačnom stredisku Podskalie. Ako kurzy som mala zvolené Medzinárodné a humanitárne právo a Politickú sociológiu médií a technológií. Konali sa aj iné zaujímavé kurzy ako napríklad medicína, divadlo a divadelná kritika, umelá inteligencia, sociálne vedy o nerovnosti, psychológia, náuka o Európskej Únii a mnoho iných.

Typický deň sa začínal dobrovoľnými športovými aktivitami, raňajkami o ôsmej a po nich nasledovali dva jeden a pol hodinové sloty kurzov. Po obede sa zvyčajne konali tímové aktivity a po večeri rôzne workshopy. Medzi moje obľúbené sa radili napríklad hodiny Salsy, pozorovanie hviezd, debata ale aj napríklad rozhovory o sexuálnom obťažovaní a násilí.
Pre mňa však bola najlepšia komunita. Spoznala som veľmi veľa priateľských, energických a inšpiratívnych mladých ľudí,  s ktorými  som si vytvorila priateľstvá a udržiavam s nimi kontakt aj najďalej.

Ak som ťa stále nepresvedčila, aby ste Discover Academy aspoň omrkli, tak vedzte, že hlavná cena na skoro každej súťaži bola nefalšovaná Marlenka. Ak nezabralo ani to, nezostáva ti nič iné, len navštíviť ich Instagram discoverakademie alebo web stránky a vytvoriť si vlastný názor.

[Ema Ivičová; foto: súkromný archív]