Súťaživá povaha, šťastná náhoda, spontánne rozhodnutie, záujem, skúsenosť alebo budúcnosť… Kto by bol povedal, že všetky môžu rovnako viesť k úspechu? Ak ste však pripravení vykročiť naslepo, ísť za svojím snom, vypočuť si čosi inšpirujúce či si skrátka povedať, že život máme iba jeden, môže to byť ľahké ako gombička.

Alžbetka Žiarovská

Alžbetka Žiarovská z triedy VII.SPA sa v školskom roku 2020/21 umiestnila na 2. mieste celoštátnej literárnej súťaže Komenský a my a svoj úspech považuje za príjemné prekvapenie poroty. Ako sama tvrdí, veľmi rada píše úvahy na rôzne témy a k úspechu ju priviedla zrovna jedna z nich. Okrem písania, rodiny a priateľov trávi svoj voľný čas rôzne – či už s knižkou v ruke, alebo na hodinách historického šermu. „Jednoducho sa snažím žiť v prítomnosti a využiť každú príležitosť, ktorú mi život ponúkne. Ako sa vraví, viac ako veci, ktoré sme urobili, ľutujeme tie, ktoré sme neurobili.“

Katka Kleštincová

Katarína Kleštincová z triedy IV.AJ sa umiestnila na krásnom 4. mieste celoslovenského kola Olympiády v španielskom jazyku. Katka sa rada učí cudzie jazyky a napriek úspechom v predošlých ročníkoch ju výsledky súťaže neprestávajú udivovať. Nič však nenecháva na náhodu a usilovne sa na súťaže pripravuje aj za pomoci pani profesorky Kelebercovej, za čo jej patrí jej nesmierna vďaka. Tento rok zabezpečil online priestor Katke mentálnu pohodu, hoci zažiť si celoslovenské kolo naživo by bol určite skvelý zážitok. Katka sa okrem jazykov venuje aj športu, konkrétne krasokorčuľovaniu. Pohodové večery jej nikdy nepokazí dobrá kniha alebo seriál. „Kedysi ku mne prehovoril výrok: „You live for the fight when that’s all that you’ve got.” Myslím si, že celkom vystihuje moju súťaživú povahu a taktiež ma motivuje snažiť sa v každom prípade podať čo najlepší výkon, či už v športe, alebo v škole.“

Natálka Ťapušová

Natália Ťapušová z II. B sa stala úspešnou riešiteľkou celoštátneho kola dejepisnej olympiády s krásnym umiestnením na 13. mieste. Svoje rozhodnutie zapojiť sa zhodnotila ako čisto spontánne s myšlienkou, že za pokus to stojí. V kategórii dejepisnej olympiády súťažila prvýkrát, čo bol jeden z dôvodov, prečo svoj postup neočakávala. Prípravu práce a vytvorenie správnej obhajoby však jednoznačne nepodcenila a z konečného výsledku sa veľmi teší. Ak ju zrovna nenájdete s knižkou v ruke, je dosť možné, že sa bude venovať turistike, bicyklovaniu alebo svojim priateľom. „Nepovedala by som, že sa riadim životným mottom, ale verím, že každý by mal ísť za svojím snom, aj keď to nie je vždy jednoduché.“

Hannah Gilan

O Hannah Gilan z triedy IV.AJ nepočujeme prvý raz. Na Medzinárodnej olympiáde v nemeckom jazyku (IDO – Internationale Deutscholympiade) kategórie B2 sa umiestnila na 3. mieste a naplnila tým aj svoje očakávania. Do olympiád v nemeckom jazyku sa zapája už nejaký ten rôčik a postup do medzinárodnej súťaže pre ňu znamenal veľa. Ako sama vraví, IDO býva veľmi interaktívnou súťažou, hoci tento ročník na svojom čare stratil najmä kvôli online priestoru a rôznym časovým zónam. Svoj voľný čas Hannah venuje najmä nemčine – číta knihy po nemecky, pozerá filmy a seriály (po nemecky) alebo háčkuje podľa nemeckých návodov. „All you need is love od The Beatles a Imagine 7 od Johna Lennona sú piesne, ktorými sa riadim,“ vraví Hannah. „Páči sa mi predstava mierového spolužitia všetkých ľudí na Zemi. Som si síce vedomá tej útopie, ale snívať snáď môžem, nie? 😊“

Annička Dukesová

Anička Dukesová z triedy VII.SPA sa o predmety ako biológia a chémia zaujíma už nejaký ten piatok a veľmi rada si v nich rozširuje svoje poznatky. Taktiež tvrdí, že olympiády sú na to ideálne, keďže poskytujú rozhľad vo viacerých oblastiach a človek sa naučí veľa nad rámec učebných osnov. Súťažiť online však nebola žiadna hračka, keďže zlyhanie techniky strašilo na každom kroku. Avšak ani táto prekážka ju nezastavila v obsadení 1. (krajské kolo) a 6. (celoštátne kolo) miesta v kategórii B biologickej olympiády, 1. miesta v krajskom kole chemickej olympiády a 3. miesta kategórie A v celoslovenskej súťaži STEB a.k.a. Semináru z evolučnej biológie. Vo svojom voľnom čase sa venuje hre na husliach, šitiu, štrikovaniu či háčkovaniu, ktoré jej pomáhajú ventilovať stres a nervy. „Nespadla som učená z neba,“ vraví Anička a tvrdí, že vždy je na čom pracovať. „Nechodím si na súťaže nič dokazovať pred ostatnými, ale zistiť, ako som pokročila vo svojom vzdelaní. A tiež si myslím, že by sme mali byť aktívni, získavať nové skúsenosti a žiť tak, aby sme sa nemuseli zožierať za to, že sme niečo neurobili pre našu pohodlnosť alebo len pre strach zo zlyhania.“

Julka Golská

Júlia Golská z V.AJ obsadila v celoslovenskom kole SOČ odboru biológia 4. miesto a do súťaže sa najmä zapojila pre skúsenosti, ktoré budú viac ako nápomocné v štúdiu na univerzite. Informácie k svojej práci čerpala z rôznych odborných kníh a vedeckých článkov a vďaka podstatnej časti svojej práce uskutočnenej v laboratóriu sa miestami cítila ako pravá biologička 😊. Úspech bol nečakaný a Julka je veľmi šťastná, že sa celá tá drina nakoniec vyplatila. Vo svojom voľnom čase sa najradšej venuje hudbe a všetkým nám odkazuje dve výstižné slovíčka: „Hakuna Matata.“

[Jasmína Miťková; foto: súkromné archívy]