Nie je náhodou, že jeden z najznámejších divadelných festivalov na Slovensku, ba možno v strednej Európe, sa organizuje práve v Nitre – v meste, ktoré je kandidátom na Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Divadelná Nitra, ktorá sa koná vždy na jeseň a predstavuje veľké množstvo kultúrneho programu, tento rok oslávila tridsiate narodeniny. Jej jubilejný ročník sa síce musel popasovať s protipandemickými opatreniami, no nestratil tak na kvalite.

Festival, ktorého témou boli „Presahy – Transcendencies“  a trval šesť dní predstavil 10 inscenácií v hlavnom programe a tri desiatky podujatí sprievodného programu. Festival navštívilo takmer 4000 ľudí – a to jednoznačne nie je málo.

Ani Divadelná Nitra nie je malý neznámy festival, je to festival, ktorý je vidno v celej Nitre a väčšina z vás už o ňom určite aspoň raz počula. O jeho organizáciu sa stará 23 členov štábu.

Ak sa vám to zdá málo, alebo pochybujete o tom ako by akciu takéhoto rozmeru zvládla tak „malá“ skupinka ľudí, ste na správnej stope. Okrem členov štábu sa o fungovanie celého kolosu starajú aj dobrovoľníci. Väčšinou študenti, no často i pracujúci ľudia, ktorí počas celého festivalu, no i pred jeho začiatkom a po konci venujú všetku svoju energiu príprave festivalu. Pomáhajú s výzdobou, plnia úlohy členov štábu, starajú sa o dodržiavanie potrebných protipandemických opatrení, navigujú návštevníkov a hosťov festivalu a podajú pomocnú ruku i pozvaným umelcom a umeleckým súborom. Tento rok ako festivalový dobrovoľníci pracovalo aj 5 žiakov nášho gymnázia. Prečítajte si ich skúsenosti s festivalom, zážitky a postrehy a inšpirujte sa. Dozviete sa prečo sa pre dobrovoľníctvo rozhodli, čo im dalo no i odpoveď na otázku „Prečo sa stať dobrovoľníkom (na Divadelnej Nitre)?“.

Naty, V.AJ

Tento rok som na Divadelnej Nitre dobrovoľníčila už po tretí krát. Ako každý rok to pre mňa znamenalo kopec srandy no i únavy a vypätých nervov. Na festivale sa zúčastňujem pretože mám k divadlu blízko, venujem sa mu a považujem za dôležité aby kultúrne akcie podobné tejto existovali v každom meste a aby si ľudia kultúru vážili. A tak sa snažím pomáhať ako viem. Ale byť dobrovoľníkom na Divadelnej Nitre nie je len o „sebaobetovaní“. Je to skvelý zážitok, ktorý vás posúva ďalej a veľmi veľa vás naučí. Spoznáte super ľudí a za odmenu si pozriete super predstavenia. Myslím, že každý si nájde na festivale úlohu, ktorá ho baví, čiže k tomu všetkému ešte aj robíte super činnosť. Win-win situácia. Ak ste šikovní mladí ľudia, čo všetci na našom gymnáziu ste, choďte do toho budúci rok aj vy. Fakt to neoľutujete.

 

Sima, IV. C

Dobrovoľníčkou som sa stala vďaka mojej kamarátke, ktorá ma s projektom Divadelná Nitra zoznámila. Celý koncept tohto festivalu sa mi od začiatku páčil a veľkú úlohu zohrala i moja vášeň pre divadlo. Tento ročník som bola na pozícii asistentky koordinátora festivalu. Mojou úlohou bolo pomáhať s organizáciou festivalu. Primárne som mala na starosti riadenie dobrovoľníkov a ich koordináciu. Táto pozícia zlepšila moje logistické a organizačné schopnosti, komunikáciu s ľuďmi a zvládanie stresových situácii. Bola to pozícia hlavne náročná na psychiku, ale nemenila by som ju za žiadnu inú. Festival môžem iba odporučiť. Na realizácii sa podieľa skupina úžasných ľudí, ktorí milujú to čo robia a je to v ich práci cítiť. Dobrovoľníctvo na Divadelnej Nitre môže človeku iba dať. Je to príležitosť stretnúť nových ľudí, odskúšať vlastné limity a silné stránky a priestor vhodný na sebapoznanie. Je to výnimočný festival, ktorý je ukážkou toho, že umenie spája ľudí a práve ľudia sú základom života festivalu. Účasť na ňom je nezabudnuteľný zážitok, ktorý si zaručene bude chcieť zopakovať každý kto sa ho zúčastní.

 

Samo, V.AJ

Dobrovoľníctvo na festivale Divadelná Nitra je pre mňa neodpustiteľnou časťou roka. Napriek tomu že som sa na festivale zúčastnil iba druhý rok, už teraz sa tam cítim ako doma. Dobrovoľníkom som sa stal na odporúčanie spolužiačky, ktoré som v tom čase mierne váhavo prijal. Musím však povedať, že dnes už viem, že by som svoje rozhodnutie rozhodne nemenil.

Na festivale som oba roky pomáhal s proti-pandemickými opatreniami a akreditáciou festivalových hostí, raz za čas však aj s manuálnou prácou. Tieto aktivity sa môžu navonok javiť ako triviálne, no mne priniesli množstvo skúseností s interpersonálnou komunikáciou a manažmentom podujatí.

Každému by som na festival odporučil zavítať, či už ako návštevník, alebo ako dobrovoľník, prinesie vám to neuveriteľné množstvo kamarátstiev, skúseností a ďalšiu položku do životopisu, ktorá sa vždy hodí. Divadelná Nitra má predsa za sebou už neuveriteľných 30 ročníkov a dnes ide už o uznávanú medzinárodnú asociáciu.

Pauli, V.AJ

O dobrovoľníčení na Divadelnej Nitre mi kamaráti hovorili už dlho, ale tento rok som sa prvý raz odhodlala naozaj ísť aj ja, keďže som počas leta zakúsila dobrovoľníčenie na inom, menšom festivale, a zamilovala si to. Divadelná Nitra bola však festival iných rozmerov, aj keď boli kvôli korone skresané. Náš skromný tím dobrovoľníkov robil úplne všetko, od nákupov jedla, aby nám neškvŕkalo v bruchách popritom, ako musíme kontrolovať OTP pred každým predstavením, cez dekorovanie priestorov, aby divadlo ožilo a nieslo sa v téme festivalu, až po behanie v zákulisí, kde sme sa starali o divadelné súbory, pripravovali hercom občerstvenie a boli kľúčovými ľuďmi festivalu – keďže nám tiež často zverovali kľúče od šatní.

Byť dobrovoľníkom je moja vysnívaná práca, aj keď škoda, že ma neuživí. A fakt, že si dospelý, pracujúci ľudia berú dovolenky, aby mohli prísť dobrovoľníčiť na Divadelnú Nitru asi hovorí za všetko. Je to krásna skúsenosť, neuveriteľne skvelý pocit, keď môžete byť súčasťou projektu, ktorý tak štedro rozdáva umenie a srdečnosť, úžasné zážitky a hlavne spoznať ľudí, ktorí sa na veci pozerajú otvorene a s Petrom Panom v srdciach.

[Natália Novotová; foto: súkromné archívy]