Program DoFE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) bola založený v roku 1965 dnes už zosnulým princom Philipom, Lordom Huntom a Kurtom Hahnom. Cieľom tohto projektu je motivovať mladých ľudí, aby na sebe pracovali prostredníctvom cieľov, ktoré si sami stanovili v talente, športe a dobrovoľníctve. Má tri úrovne: bronzovú,  striebornú a zlatú – každá z úrovní sa plní inú časovú dobu. Takou pomyselnou čerešničkou na torte je dobrodružná expedícia. Aj napriek minuloročnej nepriaznivej situácii v podobe online vyučovania sa na našej škole do DofE zapojilo viac ako 30 študentov. I keď sme veľkú časť roka osobné stretnutia nemali, darilo sa nám vytvárať si vzťahy medzi sebou vďaka online stretnutiam na Teamsoch a rôznym aktivitámspojenými s @gymgol_dofe instagramom. Po návrate na prezenčné vyučovanie sme začali mávať stretnutia a prípravy na dobrodružné expedície. Za zmienku stojí napríklad kurz prvej pomoci, stavanie stanov na školskom dvore, plánovanie trás turistík, vychádzka na Zobor a mnoho iného. Tieto aktivity nám pomohli nielen lepšie pochopiť našu zodpovednosť na expedíciach, ale určite prispeli aj v utužovaní vzťahov medzi členami skupín.

Bronzová expedícia sa konala v dňoch od 25. do 26. 6.2021. O deviatej hodine ráno z obce Zlatno vyrazili tri tímy (Besties, Miguelovci, Klaudianizátori) pod pedagogickým dohľadom (a teda vedúcimi expedície) p.p.Michalíkovej a p.p.Horvátha. Trasa prvého dňa viedla cez sedlo Rakyty, Skýcov a bola ukončená na hrade Hrušov. Na druhý deň vyrazili Dofáci cez obec Jedľové Kostoľany do Veľkej Lehoty a odtiaľ na ich finálnu zastávku Sedlo pod Kuchyňou.

O tom, že samotná expedícia bola nezabudnuteľným zážitkom, svedčia aj nasledujúce vyjadrenia:

„Za mňa bol najväčší zážitok prvý večer na Hrušove. Všetci sme sa stretli v altánku, varili instantné jedlá, hrali karty a užívali atmosféru.“ – Adam z tímu Klaudianizátori

„Expedícia bola jedna z najlepších skúseností. Vytvorila som si nové priateľstvá a aj spomienky.       Sem-tam sa kráčalo ťažko ale to bolo zrejme tými pätnástimi kilogrammi na našich chrbtoch. Napriek tomu sme to zvládli a získali jeden z najlepších zážitkov.“- Nina z tímu Miguelovci

„Z expedície mám veľa pekných spomienok, ale večerné sedenie pri ohni je jedna z mojich obľúbených. Za spomenutie stojí aj naša dlhšia spomienka v lese kedy sme sa rozprávali, oddychovali a vyberali kliešte. Som veľmi rada, že sa mi naskytla príležitosť zažiť niečo takéto.“- Naty z tímu Klaudianizátori

Tímy Horalky a 6 a pol otlaku sa od 23.6.-25.6.2021 zúčastnili striebornej expedície za priameho dohľadu p.p. Zaujeca a p.p .Jurákovej. Ich trasa bola dlhá približne 58 kilometrov a prechádzala cez Hrádok, Jelenie Jamy, Banku až do Jalšového.

„Z expedície mám mnoho zážitkov ale najviac sa mi rátala tá hneď z prvého dňa. Celý náš tím sa tešil, ako to všetko skvelo dávame až do doby, kým sa nám učitelia

dovolali a povedali nám, že sme úplne inde ako sme mali byť. My sme totižto mali byť na hrade Tematín, ktorý sme síce videli, ale bol na inom kopci ako sme boli my. A pre takéto veci, aj keď nie vždy úplne najľahšie, sa to oplatilo.“- Emma z tímu 6 a pol otlaku

„Po druhom náročnom dni sme si chceli oddýchnuť ale komáre nám nedali pokoja, a preto sme vzali do rúk zápalky s plánom založiť oheň, i keď sme o tom žiadnu reálnu predstavu nemali. Toaletný papier bol najbližšie po ruke ale ako podpalač moc neposlúžil. Na druhý pokus sme pridali suché konáriky a lístie čo nám tiež veľmi nepomohlo. Po polke rolky toaleťáku, niekoľkých neúspešných pokusoch a výsmechu od pána profesora Zaujeca sa nám podarilo ohník založiť a komáre nám dali zaslúžený pokoj.“ – Ema z tímu 6 a pol otlaku

Naše študentky Petra a Lenka sa zúčastnili dodatočných zmiešaných expedícií organizovaných Národnou kanceláriou. Ich trasa viedla zo Spišskej Teplice cez Lopušnú dolinu do obce Vikartovce kde prespali. Na

druhý deň pokračovali cez Doštianky na Smrečinské sedlo a po prespatí ukončili expedíciu v Spišskom Bystrom.

Dňa 7.10.2021 sa konalo na Mestskom úrade v Nitre slávnostné dovzdávanie ocenení úspešným Dofákom. Zvyčajne by si toto ocenenie prevzali v Bratislave, ale kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii sa museli uskromniť s touto menšou ceremóniou. Jej menšia podoba však nezabránila Dofákom užiť si ocenenie za ich celoročnú tvrdú prácu.

[Ema Ivičová; foto: súkromné archívy]