„Ráno robí deň“ – často opakovaná, ale pravdivá fráza. Každé ráno je nový začiatok, nový príbeh, nová kapitola, možnosť byť lepším ako včera. Nový deň by sme mali naštartovať najlepšie, ako vieme.

Často to je veľmi náročné. Lenivo, len silou vôle odlepujeme očné viečka, chodíme po dome ako zombíci, sme naštvaní. Nič nestíhame, oblejeme si košeľu kávou, hľadáme kľúče a nadávame. Nie je to ale nič, čo by sa nedalo zmeniť k lepšiemu. Pre mňa je ráno jednou z najkrajších častí dňa. Síce teraz ho už celé prežívam v čiernej tme, ale cez leto milujem prvé nesmelé ranné lúče a vzduch čerstvosti, neskazený prímesami denných problémov a starostí.

Mojou prvou radou je nachystať si veci a naplánovať udalosti vopred. Ráno s tým nebudete strácať čas.

Nastavte si budík skôr. Keď pozorujete, že každé ráno by sa vám pár minút navyše ešte zišlo, prečo to jednoducho neurobiť logicky a obetovať chvíľku spánku? Telu tých desať minút určite nebude chýbať a vám to vyrieši kopu problémov.

Veľa ľudí má tendenciu kontrolovať sociálne siete či e-maily hneď po prebudení. Nerobte to. Budete mať čistejšiu myseľ a menej vypätia. Ono sa to nezdá, ale telu všetky tie nové informácie spôsobujú stres, a to

určite nie je tá najvhodnejšia voľba pre pokojné ráno.

Naraňajkujte sa. Toto neplatí pre každého, niekto v ranných hodinách nemá chuť na jedlo. Je to ale istotne zaručený spôsob, ako prežiť peknú chvíľu a doplniť energiu na celé dopoludnie, ktorá je v škole žiadúca.

Rutina je základ. Uvedomte si, aké aktivity každé ráno musíte vykonávať a snažte sa dať tomu nejakú štruktúru. Keď presne viete, ako vaše ráno bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyzerať, vyhnete sa nestíhaniu a stresom.

Hýbte sa. Záleží to, samozrejme, na človeku a jeho povinnostiach, ale pokiaľ sa dá, športujte. Čo i len chvíľku. Začnete nový deň  aspoň s minimálnou dávkou endorfínov, ktoré vás nabudia a nachystajú na všetky prekážky. Po pohybe sa usmieva jednoduchšie.

Každý človek je iný. Ak ste ale ranné vtáča, odporúčam z toho vyťažiť čo najviac. Človek je vraj dopoludnia najproduktívnejší a najkreatívnejší, tak nejaké podobné aktivity smerujte do ranných hodín. Ak ste ale skôr nočná sova, čiže lepšie sa vám učí a

pracuje večer, nesilte to a nechajte to na neskôr.

Nalaďte sa na pozitívnu náladu. Pustite si príjemnú hudbu. Pospevujte si, tancujte. Meditujte. Zapíšte si, za čo ste vďační. Veľkým šťastím je už i to, že ste sa ráno zobudili.

Prajem vám krásne pohodové rána bez stresu.

 

[Simona Kapustníková; foto: net]