Online vyučovanie, Teams, Zoom.. Myslím, že všetci sme mali týchto slov už akurát tak dosť, a po drvivej väčšine školského roka strávenej za obrazovkami sme sa do školských lavíc radi vrátili. Napokon, doma sme boli od októbra, a apríl bol už takmer za nami…

Pred niekoľkými rokmi by sme si podobnú situáciu hádam ani nevedeli predstaviť, teraz sme sa s ňou však vyrovnávali denne. Naše gymnázium patrilo k jedným z mála, ktoré aj počas dištančnej výučby nezanedbalo žiaden predmet a všetci študenti naďalej pokračovali v učení. Odsedieť si šesť či sedem hodín pred monitorom bolo síce poriadne vyčerpávajúce, no keďže mnohí goliankári nemuseli po skončení vyučovania cestovať domov, mali v porovnaní s „normálnym režimom“ o niečo viac času na oddych.  Ako ho teda využili?

Najčastejšou odpoveďou je pohyb vonku: či už prechádzka do prírody alebo po sídlisku, venčenie psa, beh, cyklistika, nedobrovoľné vynášanie smetí.. Čerstvý vzduch človeku nikdy nezaškodí – svedčí o tom nemálo vedeckých štúdií. Dokazujú, že pobyt v prírode má priaznivé účinky na našu psychiku, pomáha pri odbúravaní negatívnych myšlienok, posilňuje kreativitu a schopnosť riešiť problémy. Či už bývate v meste alebo na dedine, vždy sa dalo nájsť hneď niekoľko možností na útek spomedzi stien svojej izby. Keď sa nám počasie konečne rozhodlo dopriať teploty pripomínajúce viac začiatok leta než jeseň, aspoň párkrát za týždeň sa treba odreagovať, vybehnúť von a vyvetrať si hlavu.

Ak nemáte v obľube cvičenie alebo len radšej ostanete vnútri, nezabudnite dbať na spánok. Určite boli dni, kedy by ste po poslednej online hodine najradšej vypli počítač alebo notebook a ľahli si rovno do postele. Pravidelný spánkový režim má pre nás mnoho benefitov, hoci sa nie každému darí ho dodržiavať. Dostatočné množstvo oddychu pozitívne vplýva na fungovanie našej pamäti, čo sa nepochybne zíde všetkým študentom (nielen) počas písomkových období.

K ďalším tipom na popoludňajšie aktivity patrí čítanie. Samozrejme, je tu jednoznačne celkom veľká skupina ľudí, ktorá si možno oveľa radšej zahrá videohry, no stále sa nájde početné množstvo knihomoľov, ktorí preferujú literárne diela pred vymoženosťami modernej doby. Knihy sú výborným spôsobom úniku pred realitou, a niekedy človeku netreba nič viac. Ak vás však ani táto alternatíva neláka, internet či netflix a rôzne iné streamovacie služby sú vždy plné filmov a seriálov, ktoré stoja za pozretie. Je na vás, či zvolíte akčné sci-fi alebo komédiu, možnosti sú neobmedzené.

Mnoho ľudí v mojom okolí sa počas lockdownu začalo venovať rôznym formám umenia: vyšívaniu, šitiu, maľovaniu, tvorbe šperkov alebo kresleniu – skrátka rôznorodým záležitostiam vyžadujúcim kreativitu, v ktorých sa mne osobne nikdy príliš nedarilo. Obdivujem však trpezlivosť tých, ktorí dokážu pri podobných záľubách stráviť celé hodiny, až dokým so svojim dielom nie sú úplne spokojní. Taktiež to teda radím k ostatným odporúčaniam: ak máte čas, odhodlanie a sršíte kreativitou, určite s niektorou z týchto aktivít strávite nejedno príjemné popoludnie.

Svoje talenty však počas dlhých chvíľ naši žiaci nerozvíjali  iba vonku pri športoch či za stolom v svojej izbe – niektorí zavítali aj do kuchýň. Či už sa odvážili uvariť celý obed alebo len upiekli svoj prvý koláč, aj táto záľuba sa im v živote určite zíde. Pobyt v kuchyni môže byť pre niekoho skvelým spôsobom, ako vypnúť hlavu a nachvíľu neriešiť starosti či stresy. Dom plný lákavej vône dobrého jedla celkom isto zlepší celkovú náladu a spolu so zručnosťou sa pri varení cibrí aj precíznosť a dôkladnosť.

Nájdu sa medzi nami aj jednotlivci, ktorí sa rozhodli na sebe popracovať a svoj voľný čas využili na dopĺňanie svojich znalostí – mnohí viac zabrali na hodinách a rozhodli sa zdokonaliť sa v odboroch, ktorým sa chcú v budúcnosti venovať: programovanie, dizajn, či rôzne cudzie jazyky. Ako vieme, nemálo žiakov sa aj počas uplynulých mesiacov zapojilo do rozličných predmetových olympiád a dokázalo, že aj napriek náročnosti online vyučovania sa stále dokážu dostať na popredné umiestnenia. Iní študenti sa rozhodli využiť svoje vedomosti a počas dištančného vyučovania doučovali iných žiakov, pričom si touto cestou zopakovali učivo a privyrobili si, alebo len nezištne pomohli iným.

Cesty sú rôzne a je len na nás, ako sa rozhodneme stráviť svoje voľné popoludnia – či  ich venujeme umeniu, vzdelávaniu alebo športu sa rozhodujeme sami. Je však dôležité, aby sme boli na svoje záľuby hrdí a pokračovali aj v tých, ku ktorým sme sa dostali len nedávno. Treba ich rozvíjať, a ako vraví stará dobrá múdrosť, trpezlivosť ruže prináša. Netreba sa teda nechať odradiť drobnými neúspechmi, ale mať vždy zo svojich talentov radosť.

[Kristína Lidiková; foto: net]