Počas septembra roku 2020 sa Nitra zaplnila plagátmi pozývajúcimi ľudí na divadelný festival Divadelná Nitra. Témou bolo „Územie Étos“, otázky životného priestoru, súkromia, etiky. Ako sa blížili festivalové dátumy, na plagátoch umiestnených v centre mesta sa miesto názvov pôvodne pripravovaných divadelných predstavení, začali objavovať biele nálepky. Na tých stálo, jednoducho a výstižne „Zrušené: Bez náhrady“. 29. ročník Divadelnej Nitry sa napriek tomu konal. Napriek tomu, že každý deň bielych nálepiek pribúdalo. Množstvo žiakov nášho gymnázia, ktorí sa festivalu zúčastnili ako dobrovoľníci, by mohli dlho rozprávať o každodennom zhone v miestnosti členov festivalového štábu, strese, ktorý všetci organizátori zažívali, neustálej snahe dotiahnuť festival do konca. Aj v čase pandémie. Tak sa aj stalo. Divadelná Nitra skončila v posledný septembrový deň. V malom, úplne inak ako si to všetci z nás predstavovali, ale úspešne. Od polnoci na prvého októbra sa nariadením vlády zrušili všetky kultúrne udalosti, koncerty, divadelné predstavenia. Slovom: všetko. Zrušené. Bez náhrady.

Čo znamená momentálna situácia pre slovenskú kultúru? Čo robia všetci tí slovenskí herci, speváci, umelci počas pandémie?

Snažia sa so situáciou popasovať ako to len ide. Čo znamená: internetovo. Odkedy sa divadlá v marci prvýkrát zavreli, na internet pribudlo veľké množstvo online predstavení a záznamov divadelných inscenácií, niektorých zadarmo, iných formou kúpy lístkov. Napriek všetkým nevýhodám, ktoré táto doba pre slovenské divadlo priniesla, je tu predsa len jedna výhoda. Možnosť sledovať divadelné predstavenia z pohodlia domu, bez nutnosti opustiť gauč, či prezliecť sa z pyžama. Rýchlo, jednoducho, online. Pozretím takéhoto divadelného predstavenia nielenže obohatíte svoj život o kultúrny zážitok, podporíte aj kreatívny sektor ekonomiky, ktorý v dnešnej dobe podporu zúfalo potrebuje. Rovnako ako každý štát a mesto potrebujú kultúru.

Dôležité je spomenúť online predstavenia Slovenského národného divadla, kde si divák môže vybrať zo širokého repertoára. Niektoré divadelné predstavenia sú dokonca súčasťou povinnej literatúry. A tú na maturitu potrebujeme každý.

Online divadelné predstavenia ponúkajú aj nitrianske divadlá Divadlo Andreja Bagara Staré Divadlo Karola Spišáka. Ak ste si doteraz nevedeli nájsť čas a vôľu navštíviť tieto skvelé divadlá priamo v okolí našej školy, teraz je ten správny čas.

Za zmienku tiež stoja menej klasické divadlá, ktoré možno zaujmú tých, ktorí túžia po spoznávaní nového a neboja sa netradičného. Bratislavské Divadlo Stoka, ktoré je pravdepodobne najvýznamnejším predstaviteľom slovenského alternatívneho divadla, či Divadlo z pasáže, ktoré ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Predstavenia performerky Slávy Daubnerovej sa dajú pozrieť priamo na youtube a zadarmo. České divadelné štúdio Farma v Jeskyni združuje fyzické, tanečné a hudobné divadlo a teraz ponúka množstvo online streamov svojej tvorby.

Neváhajte pátrať po ďalších skvelých divadlách, ktoré ponúkajú možnosť online sledovania ich predstavení. A nezastavujte sa na Slovensku, či v Čechách. Internet nám teraz ponúka možnosť jednoducho sledovať divadelné predstavenia z celého sveta. A táto možnosť naozaj stojí za využitie.

Ak divadlo nie je úplne vaša šálka kávy, nezúfajte. Hudobné koncerty, prednášky, ba dokonca návštevy múzeí a galérií sa presunuli do online priestoru a je len na vás, čo si vyberiete.

Aj priamo na linku https://pelipecky.sk/online-muzea-galerie-vystavy-zadarmo-karantena môžete nájsť zoznam veľkých svetových múzeí a galérií, ktoré ponúkajú virtuálne prehliadky úplne zadarmo. Môžete si tak prezrieť Louvre no i Banksyho nástenné maľby. A aj keď virtuálna prehliadka nemôže nahradiť pocit skutočnej návštevy múzea, či galérie, stále je skvelým spôsobom ako stráviť čas a niečo nové sa naučiť.

Lístky na online koncerty viete nájsť na známom TICKETPORTAL, alebo tiež na portáli TOOTOOT. Obe stránky ponúkajú lístky na všetky druhy online kultúrnych podujatí. Ak sa nebojíte webov v angličtine (a na našom gymnáziu máme predsa aj bilingválnu sekciu), na týchto linkoch môžete nájsť live streamy rôznych zahraničných umelcov: https://www.songkick.com/live-stream-concerts , https://www.hydeoutworld.com/ , https://guides.ticketmaster.co.uk/streaming/ .

Tento článok však obsahuje len zlomok toho, čo sa dá nájsť a sledovať na internete. Prednášky, web semináre, diskusie, čítania poézie, to všetko a ešte viac môžete nájsť a užiť si z pohodlia domu za pár minút. Kúpou lístka na ktorékoľvek kultúrne podujatie podporíte dôležitú súčasť každodenného života našej spoločnosti, a verte mi, keď toto všetko pominie, kultúra sa vám odvďačí. Verím, že ďalší september oslávime 30. ročník Divadelnej Nitry v zdraví, a hlavne bez zrušených predstavení. Dovtedy sa nebojte použiť google aj na vyhľadanie niečoho iného ako stránok wikipédie, keď o pol jedenástej večer dorábate zabudnutú prezentáciu na ďalší deň. Vyplatí sa vám to.

[Natália Novotová; foto: net]