Je medzi nami mnoho študentov, ktorí hrdo reprezentujú naše gymnázium medzi rovesníkmi z iných škôl. Denne sme ich počas prezenčnej formy výučby míňali na chodbách, možno sa s nimi každé ráno stretávali v autobuse.. O ich talentoch a významných úspechoch sa však veľakrát dozvedáme až odtiaľto. Preto sme sa vám rozhodli pripomenúť práve tých žiakov, ktorí za uplynulý školský rok dosiahli najlepších výsledkov v rôznych predmetových olympiádach či športových súťažiach.

Lenka Minarovičová

Hoci v našom gymnáziu už neštuduje, posledný stredoškolský ročník bol pre Lenku Minarovičovú taktiež úspešným. Žiačka minuloročnej V.AJ triedy nás reprezentovala v krajskom kole olympiády zo španielskeho jazyka, kde získala prvé miesto a postup do celoslovenskej súťaže. Hoci sa v dôsledku aktuálnej situácie toto kolo už neuskutočnilo, Lenka sa španielčine naďalej venuje – študuje prekladateľstvo na univerzite v Anglicku.

Jazykový kvet

Táto jazykovo-umelecká súťaž v prednese a dramatizácii v cudzích jazykoch vyvoláva medzi študentmi pomerne veľký záujem. Minulý školský rok v celoslovenskom finále naše gymnázium a Nitriansky kraj odhodlane reprezentovalo početné množstvo žiakov v rôzne náročných kategóriách.

Žiaci tohtoročnej VI.SXA – Ema Kmeťová, Katarína Hrehová, Oliver Grofčík, Nikola Horniaková, Nina Kadáková, Dominik Čačík, Ema Ulrichová a Dávid Kis na súťaži Language flower vystúpili s predstavením vlastnej tvorby „Why me?“, ktoré sa odohráva v dvoch časových líniách a objasňuje lúpež banky. Vo svojej kategórii vyhrali prvé miesto v celoslovenskom finále, ktoré sa konalo v Nitre. Súťaž však bola o niečo náročnejšia – pre Covid museli totiž natočiť aj video. Pani profesorka Šonkoľová, ktorá im s prípravou predstavenia pomáhala, s nimi pracuje od doby, kedy žiaci nastúpili do gymnázia. Vraví, že je na celú divadelnú skupinu veľmi hrdá – sama je totiž svedkom toho, ako sa ich angličtina a herecké výkony rokmi zdokonaľujú, a aj preto si spoločné dramáky vždy užije.

Družstvo Where the past garbage meets its future

Na predstavení „Where the past garbage meets its future“ pracovalo okolo 20 žiakov predovšetkým z bilingválnych tried a svojimi hereckými výkonmi získali v celoslovenskom finále súťaže skvelé 2. miesto. Hra vznikla v projekte Erasmus+ a je spojením Shakespearovskej hry „Sen noci svätojánskej“ s témou ochrany životného prostredia. Hlavné postavy sa o pár stoviek rokov neskôr zobudia zo sna a nespoznávajú okolie, v ktorom sa ocitajú. Študenti v spolupráci s pani profesorkou Kettmanovou chceli týmto poukázať na to, že ak sa každý z nás nezamyslí nad spôsobom, akým žije, možno to tu o pár rokov taktiež nespoznáme.

Anna Čavčíková

V súťaži jednotlivcov sa na prvom mieste v druhej kategórii umiestnila Anna Čavčíková. Žiačka V.KNA rada prednáša a zaujíma sa o jazyky. Tvrdí, že je fajn nájsť príležitosť, pri ktorej tieto záľuby môže skombinovať.

Družstvo Kalokagatia

Schopnosti goliankárov však pri jazykoch ani zďaleka nekončia. Žiaci družstva Kalokagatia sa totiž vlani zúčastnili Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v atletike, kde si súťažiaci Matej Koiš (minuloročná V.AJ ), Samuel Loži (VIII.OKA), Magnus Larsen (III.C), Marietta Miklová (VIII.OKA), a Petronela Dudášová (VIII.OKA) medzi ostatnými družstvami vybojovali veľmi pekné tretie miesto.

Nina Kvasnicová

Podceňovať však netreba ani tohtoročných prvákov. Jedným z najvýznamnejších úspechov karatistky Niny Kvasnicovej je určite druhé miesto na majstrovstvách Európy, získané začiatkom januára 2020. Tomuto bojovému umeniu sa venuje už od svojich štyroch rokov a pokračuje aj po nástupe do nášho gymnázia – deväťnásobná majsterka Slovenska vo svojej kategórii sa momentálne usilovne pripravuje na súťaž Youth League Jesolo-Venice a čakajú ju aj majstrovstvá sveta vo Fínsku.

Určite všetci vieme, že toto ani náhodou nie sú jediní úspešní študenti nášho prestížneho nitrianskeho gymnázia. Možno o nich práve  nečítate, no denne rozvíjajú svoje talenty a usilovne na sebe pracujú. Treba si však pamätať, že úspech nie je definovaný iba číslicou na víťaznom stupienku, pretože každý z nás vyniká v niečom inom. Všetkým vám preto prajeme veľa síl a držíme palce v štúdiu, športoch a prípravách na skúšky!

[Kristína Lidiková; foto: súkromné archívy, net]