Simulované rokovanie národného parlamentu

Je práca politika zaujímavá? Je ťažké presadiť zákon? Čo všetko by mal zákon obsahovať a ako v skutočnosti „funguje“ parlament? V stredu, 12. júna 2019, sa študenti nášho gymnázia zúčastnili finálového kola súťaže ,,Simulované rokovanie národného parlamentu“. Veľké finále sa uskutočnilo priamo v rokovacej sále NR SR a záštitu nad ním prebral predseda NR SR Andrej Danko. Stredajším finále sa uzatvorila súťaž, ktorá trvala už od konca roka 2018, kedy sa do prvého ročníka prihlásili stovky študentov stredných i vysokých škôl s vlastnými návrhmi zákonov. Následne sa vo februári 2019 na pôde Právnickej fakulty UK v Bratislave uskutočnili dve semifinálové kolá. 10 najlepších tímov postúpilo do finále. Medzi nimi aj tím našej školy, ktorý niesol názov „Gymgolák“ a pracoval v zložení Zuzana Plháková, Miriam Maťašovská, Dominika Bencsiková, Matej Kopček, Darina Pašeková a Natália Rojková. Zaujal návrh ich zákona o poskytovaní nespotrebovaných potravín charitatívnym organizáciám. Spolu s ďalšími desiatimi tímami rokovali o týchto predložených návrhoch zákonov:
1. zákon proti extrémizmu,
2. zavedenie systému odbornej praxe na vysokých školách,
3. poskytovanie nespotrebovaných potravín charitatívnym organizáciám,
4. zmena výberu sudcov ústavného súdu,
5. zníženie vekovej hranice aktívneho volebného práva na 17 rokov.

Naši študenti si tak mohli vyskúšať prácu poslanca priamo v parlamente. Stáť za rečníckym pultom, zapojiť sa do rozpravy, reagovať faktickou poznámkou... to bol nezabudnuteľný zážitok. Náš tím nás vzorne reprezentoval a študenti získali množstvo skúseností. Za pomoc pri príprave ďakujeme p. profesorke Krištofičinovej.
Zdroj: www.nrsr.sk